ბათუმის მე-18 საერთაშორისო კინოფესტივალი გაიხსნა
ბათუმის საერთაშორისო კინოფესტივალის ჩვენებები ამჯერადაც კინოთეატრ „აპოლოში“ და ღია სივრცეში – ევროპის მოედანზე გაიმართება.
17 სექტემბერს, ბათუმის მე-18 საერთაშორისო კინოფესტივალი (BIAFF) გაიხსნა. ფესტივალი უკვე 17 წელია ტარდება და ქართული სახელოვნებო სფეროსათვის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან პლატფორმას წარმოადგენს. BIAFF-ის 2023 წლის პროგრამა მოიცავს როგორც სრულმეტრაჟიან, ასევე მოკლემეტრაჟიან ფილმებს.
ბათუმის საერთაშორისო კინოფესტივალის ჩვენებები ამჯერადაც კინოთეატრ „აპოლოში“ და ღია სივრცეში – ევროპის მოედანზე გაიმართება. BIAFF-ზე წელს კინომოყვარულები არაერთი ფილმის პრემიერას დაესწრებიან.
აღსანიშნავია, რომ BIAFF-ზე საპატიო სტუმრის სტატუსით სხვადასხვა წელს იმყოფებოდნენ ისეთი ცნობილი კინორეჟისორები და მსახიობები, როგორებიც არიან: ნასტასია კინსკი (გერმანია) ბელა ტარი (უნგრეთი), ჯოს სტელინგი (ჰოლანდია) და სხვები. კინოფესტივალი თავისი მნიშვნელობიდან გამომდინარე წლების განმავლობაში როგორც ადგილობრივი, ასევე საერთაშორისო მედიის ფოკუსშია.
მასშტაბებით არც 2023 წლის სეზონია გამონაკლისი. კინოფესტივალს მრავალი ავტორიტეტული უცხოელი თუ ქართველი კინემატოგრაფი ეწვევა. BIAFF-ის ფარგლებში ასევე გაიმართება ინდუსტრიული შეხვედრები და ვორქშოპები.
BIAFF მხატვრულ ფილმების საკონკურსო სექციას ხუთკაციანი საერთაშორისო ჟიური შეაფასებს. ჟიურის შემადგენლობაში არიან: გიორგი ოვაშვილი (საქართველო) – ჟიურის თავმჯდომარე, ანჟეი სლოვიცკი (გერმანია), მეჰმეტ ალი არსლან (თურქეთი), დიანა მარტიროსიანი (სომხეთი) და ნიკა აბრამიშვილი (საქართველო). სექციაში ათი ფილმია წარმოდგენილი. მათ შორის არის ქართველი რეჟისორების ნამუშევრები – ელენე ნავერიანის „შავი შაშვი მაყვალი“ და თინათინ ყაჯრიშვილის „მოქალაქე წმინდანი“.
„მოქალაქე წმინდანი“
ბათუმის ბათუმის მე-18 საერთაშორისო კინოფესტივალის (BIAFF) სრულ პროგრამას გაეცანით აქ.
BIAFF 2023 ბათუმის კინოფესტივალის კინოსეანსების განრიგის სანახავად ეწვიეთ ბმულს.