გიორგი გიგაშვილის კონცერტი ავსტრიაში ისტორიულ როიალზე და დარბაზის მიერ ნამღერი Happy Birthday
ქართველმა პიანისტმა ავსტრიის ქალაქ სენტ ანტონში კონცერტი 11 ნოემბერს გამართა. 12 ნოემბერს კი მას 23 წელი შეუსრულდა.
11 ნოემბერს გიორგი გიგაშვილმა ავსტრიაში კონცერტი გამართა. მუსიკალური საღამო ქალაქ სენტ ანტონ-ამ-არლბერგში გაიმართა. კონცერტი სახელწოდებით Brass Music Meets Steinway & Sons ცნობილ პიანისტს გეზა ანდას უკავშირდება: შვეიცარიულ-უნგრული წარმოშობის საერთაშორისოდ აღიარებული პიანისტი ძალიან დიდ დროს ატარებდა სენტ ანტონში და ამ ადგილისადმი პატივისცემის ნიშნად, 1970-იან წლებში მან ქალაქს საჩუქრად Steinway & Sons-ის როიალი გადასცა, რომელზეც თავადვე უკრავდა. გეზა ანდა 1976 წელს გარდაიცვალა.
სულ ცოტა ხნის წინ ანდას მიერ სენტ ანტონისთვის ნაჩუქარ 370-კილოგრამიან როიალს რესტავრაცია ჩაუტარდა, რის შემდეგაც გაჩნდა კონცერტის ჩატარების იდეა. საღამოს სოლისტად და განახლებულ ისტორიულ როიალზე პირველად დასაკრავად კი გიორგი გიგაშვილი მიიწვიეს, რომელიც გეზა ანდას მე-15 კონკურსის გამარჯვებულია. კონკურსს პიანისტის ოჯახის მიერ დაარსებული ფონდი სამ წელიწადში ერთხელ ციურიხში ახალგაზრდა პიანისტების მხარდასაჭერად ატარებს. 2021 წელს კი ქართველი პიანისტი გეზა ანდას მეუღლის მიერ დაწესებული სპეციალური პრიზის მფლობელი გახდა.
კონცერტმა სრული ანშლაგით ჩაიარა. Საღამოს შემდეგ გამართულ წვეულებაზე კი, უკვე 12 ნოემბერს, გიორგი გიგაშვილს შემოქმედებითმა ჯგუფმა და აუდიტორიამ დაბადების დღე ერთხმად, სიმღერით მიულოცეს. ქართველ პიანისტს 23 წელი შეუსრულდა.
ნახეთ ვიდეო: