სოხუმის სახელმწიფო თეატრი ბერლინის ITO ფესტივალზე წარდგება
ქართული დასი ფესტივალზე დავით საყვარელიძის სპექტაკლს „იაკიში და პუპჩე“ წარადგენს.
„იაკიში და პუპჩე“
ფოტო: გიორგი ნიკოლიშვილი
30 იანვარს სოხუმის სახელმწიფო დრამატული თეატრი ბერლინის პრესტიჟულ ფესტივალზე Into the Open (ITO) წარდგება. ფესტივალის ფარგლებში ქართული თეატრი დავით საყვარელიძის სპექტაკლს „იაკიში და პუპჩე“ ითამაშებს. წარმოდგენა Kühlhaus Berlin-ის სცენაზე გაიმართება.
„იაკიში და პუპჩე“ სევდიანი კომედიაა, რომელიც მახინჯი, ღარიბი და მარტოხელა იაკიშისა და მასავით შეუხედავი პუპჩეს ცხოვრების სევდიან, მაგრამ მომხიბლავ ისტორიას გვიყვება. ერთმოქმედებიანი სპექტაკლი 2017 წელს ფოთის საერთაშორისო თეატრალური ფესტივალისთვის დაიდგა და ფესტივალის საუკეთესო სპექტაკლის ტიტულიც მოიპოვა. წარმოდგენა კიდევ არაერთი ადგილობრივი და საერთაშორისო ჯილდოს მფლობელია.
ბერლინის ITO ფესტივალში სოხუმის სახელმწიფო დრამატული თეატრის მონაწილეობა მნიშვნელოვანი მოვლენაა, რაც არა მხოლოდ ქართული საშემსრულებლო ხელოვნების უნიკალური ტრადიციების პოპულარიზებას ემსახურება, არამედ ყურადღებას ამახვილებს აფხაზეთის კულტურულ მემკვიდრეობასა და სოხუმის თეატრის ისტორიულ როლზე. გარდა ამისა, ფესტივალში მონაწილეობა ახალ შესაძლებლობებს აჩენს საქართველოსა და გერმანიას შორის კულტურული თანამშრომლობის გაღრმავებისთვის.
პროექტი აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარის, ლევან მგალობლიშვილისა და აფხაზეთის ავტონომიური რესპუბლიკის განათლებისა და კულტურის მინისტრის, დავით მორგოშიას მხარდაჭერით ხორციელდება.
რეჟისორი დევიდ ლინჩი 78 წლის ასაკში გარდაიცვალა
რომელი პოპვარსკვლავები დაიპყრობენ 2025 წელს?